Artykuł sponsorowany
Chociaż kawa może wydawać się nam codziennym napojem, to za jej wyjątkowym smakiem kryją się różnorodne historie. Te historie są związane z regionami, z których pochodzi, z klimatem, glebą czy techniką uprawy. Świat kawy jest pełen zróżnicowania, pełen jest smaków do odkrycia. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czemu kawa z Etiopii smakuje inaczej niż ta z Brazylii? Zanurzmy się głębiej w kawową podróż…
Geografia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu profilu smakowego różnych rodzajów kawy. Klimat, typ gleby i warunki, w jakich rośnie kawa, wyraźnie wpływają na jej smak, czyniąc każdą partię jedyna w swoim rodzaju. W zależności od regionu, w którym rośnie, kawa arabica może prezentować różne nuty smakowe, od owocowych przez gorzkie po słodkie.
Teren górzysty, tropikalny klimat i żyzna gleba to idealne warunki do hodowli kawy arabica. Bezpośrednie wpływ geografii na jej charakterystykę smakową jest niesłychanie fascynujące. To, czy kierujemy się do Brazylii, Kolumbii czy Indii, różnice w klimacie i glebie sprawiają, że doświadczenie pitej kawy staje się prywatną podróżą po smakach świata.
Temperatura to jeden z głównych elementów, które decydują o profilu smakowym kawy. Różne temperatury podczas procesu fermentacji kawy powodują zmiany w jej smaku, co daje unikalne efekty w gorąco pitej naparze. Wielu baristów uważa temperaturę za jedno z najistotniejszych narzędzi manipulowania profilem smakowym kawy.
Gdy temperatura podczas fermentacji jest stabilna i odpowiednio wysoka, procesy te przebiegają szybko i sprzyjają wydobyciu intensywnych, owocowych smaków. W procesach fermentacji przy niższych temperaturach natomiast, dominuje subtelność i delikatność smaku. Z tego powodu, każda kawa, w zależności od stosowanych technik i warunków fermentacji, oferuje różnorodność smaków i aromatów, co czyni każdy łyk wyjątkowym doznaniem.
Podróżując w poszukiwaniu wyjątkowych smaków kawy, odwiedzamy najróżniejsze regiony świata. Barista z każdego kraju, tak jak kucharz, doskonale wie, jak wyciągnąć z ziarna kawy to, co najlepsze. Czerpiąc inspiracje z dzikiej natury, zapraszają na wyprawę pełną aromatów, gdzie smak kawy nabiera skrzydeł.
W Ameryce Środkowej znajdziemy kawę o zapachach czekolady, orzechów i karmelu – pełną słodyczy, ale nie pozbawioną subtelnego kwasku. Kawa z Etiopii, kolebki tej magicznej rośliny, oczaruje nas swoją eteryczną kwaskowością i nutami kwiatowo-owocowymi, których nie znajdziemy w żadnej innej odmianie kawy. Z kolei kawa uprawiana na wysoko położonych górzystych plantacjach Kolumbii, znana jest ze swojej pełni i wyrazistym charakterze.