Rozstępy to zmora wielu osób. Nieestetycznie wyglądają i powodują kompleksy. Na szczęście istnieje profilaktyka, jak i metody walki z tymi, które już się pojawiły. Poznaj kilka z nich.
Rozstępy pojawiają się na ciele zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ich przyczyną jest nadmierne rozciągnięcie tkanki skórnej w wyniku nagłej zmiany masy ciała, długości kończyn lub przez zmiany hormonalne.
Z powodu szybkiego naciągnięcia skóry pękają włókna kolagenowe i powstają na ciele pręgi, które początkowo przybierają różowoczerwony kolor. Miejsca, na których się pojawiają, nie poddają się opalaniu — stąd też w okresie letnim są jeszcze bardziej widoczne.
Zdecydowanie najbardziej newralgicznymi momentami w życiu, kiedy pojawiają się rozstępy, to okres ciąży i wiek dojrzewania. To właśnie wtedy rozmiary ciała w szybkim tempie się zmieniają, a dodatkowo powstaje burza hormonów, która wpływa niekorzystnie na strukturę skóry.
W czasie ciąży powstają przede wszystkim rozstępy na brzuchu i rozstępy na piersiach. Charakterystyczne pręgi często również uwidaczniają się u osób, które radykalnie zmieniły tryb odżywiania i życia, a także tych, które rozpoczęły ćwiczenia zwiększające masę mięśniową. U nich najczęściej występują rozstępy na plecach, rozstępy na udach, a także rozstępy na pośladkach.
Jeżeli już wiesz, że ten problem może Cię dotknąć, przeczytaj jakie działania podjąć, by zapobiec ich wystąpieniu.
Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia rozstępów, nie zwlekaj i podejmij odpowiednie kroki. Zadbaj przede wszystkim o kondycję swojej skóry w najbardziej strategicznych miejscach, takich jak: uda, biust, pośladki, plecy, ramiona i brzuch.
Staraj się regularnie wykonywać peeling z gotowych kosmetyków lub też wykonaj domową mieszankę, która złuszczy stary naskórek i pobudzi mikrokrążenie oraz odżywi skórę. Domowy peeling zrobisz z mieszanki fusów kawowych, oliwy z oliwek i soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające.
Po wykonaniu złuszczania koniecznie nawilż swoją skórę balsamem lub olejem kokosowym.
Korzystny również będzie masaż skóry wykonany manualnie lub przy użyciu masażera. Stosuj dietę różnorodną i niskoprzetworzoną. Postaraj się komponować swoje potrawy tak, aby zawierały cynk, witaminę E, witaminy z grupy B i pij duże ilości wody. Produkty, które powinny na stałe zagościć w Twojej kuchni, to: żółty ser, podroby, warzywa, owoce, mięso, kasze, a także orzechy.
Profilaktyka rozstępów jest bardzo skuteczna, jednak w niektórych przypadkach bywa niewystarczająca, ponieważ czynniki determinujące ich wystąpienie są niezwykle silne. W tym wypadku nadal należy kontynuować masaże, peelingi, nawilżanie i odpowiednią dietę.
Oprócz nich warto wprowadzić inne działania, takie jak zakup kosmetyków działających bezpośrednio na rozjaśnienie rozstępów i ich zniwelowanie. Zaleca się również skorzystanie z zabiegów kosmetycznych dla osób, które wyjątkowo niekomfortowo czują się z rozstępami. W tym przypadku dobre efekty przynosi zabieg mezoterapii polegający na iniekcjach, mających na celu pobudzenie skóry do regeneracji.
Możesz spróbować również mikrodermabrazji, czyli głębokiego peelingu kryształkami diamentów. Dużą skutecznością cechuje się również zabieg laserem frakcyjnym. Należy on do zabiegów bolesnych, ale bardzo efektownych.
Moc tego lasera uszkadza strukturę skóry, powodując mikrourazy włókien kolagenowych. To z kolei skutkuje produkcją nowych włókien i zmniejszeniem widoczności rozstępów. Jeżeli zatem rozstępy są dla Ciebie uciążliwe i wywołują kompleksy, zacznij działać już dzisiaj i spraw, by Twoje ciało nie było dla Ciebie powodem skrępowania.
Zdjęcie główne: blackday/Adobe Stock