Dziecko

Jak nosić dziecko w chuście?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nosić dziecko w chuście?

Noszenie dziecka w chuście tkanej, kółkowej czy nosidle to naturalny i wygodny sposób przemieszczania się z dzieckiem. Przeczytaj, jak prawidłowo nosić malucha w chuście.

Przede wszystkim przy noszeniu dziecka w chuście czy jakimkolwiek innym nosidle należy zachować dużą ostrożność. Ważny jest nie tylko wybór produktu – który powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości, a jego skuteczność potwierdzona certyfikatami – ale również odpowiednia technika noszenia dziecka. Najlepiej wcześniej przećwiczyć zawiązywanie chusty, stosując się do zaleceń producenta. Możliwe jest również zapisanie się na kurs z chustonoszenia, podczas którego profesjonalny doradca przeszkoli rodziców, jak prawidłowo używać chusty w przypadku dzieci w różnym stopniu rozwoju.

Prawidłowa pozycja dziecka w chuście

Prawidłowo zawiązana chusta kółkowa powinna podtrzymywać kręgosłup dziecka na całej długości tak długo, aż dziecko nauczy się siadać. Dla prawidłowego rozwoju ruchu malucha należy nosić go w pozycji, w której będzie przylegał brzuszkiem do brzucha rodzica. Ten sposób opieki jest bardziej funkcjonalny, ponieważ rodzic ma wolne ręce, a dziecko odczuwa większą bliskość z opiekunem. Należy jednak pamiętać o tym, że niewłaściwie (np. zbyt luźno) zawiązana chusta, trzymanie dziecka w pozycji asymetrycznej, noszenie malucha przodem do świata czy pozostawienie zbyt wąskiego paska materiału między nóżkami dziecka może obciążać jego kręgosłup czy uciskać na narządy wewnętrzne, a  tym samym źle wpływać na jego rozwój.

Wybór odpowiedniej chusty

Decydując się na zakup chust, należy zainwestować w solidny produkt, który został specjalnie zaprojektowany w tym celu. Największą popularnością cieszą się modele tkane, kółkowe oraz elastyczne. Chusty powinny być uszyte z miękkiego, przyjemnego dla wrażliwej skóry dziecka materiału i utkane w wytrzymałym splocie. Tkanina musi być odpowiednio dopasowana, aby otulać dziecko i zapewniać mu komfort potrzebny do spokojnego zaśnięcia. Inny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze chusty, to tej rozmiar. Nosidełka tego typu występują w różnych przedziałach wagowych. Chusta powinna być dopasowana do sylwetki rodzica, aby ten mógł w wygodny sposób i bez obaw nosić dziecko nawet przez długie godziny.

Bezpieczeństwo to podstawa

Przy chustonoszeniu należy zadbać zarówno o zdrowie dziecka, jak i rodzica. Maluch powinien mieć schowane rączki pod chustę i odpowiednio podtrzymany kręgosłup na całej długości. Natomiast rodzic noszący dziecko nie powinien doprowadzić do przeciążeń i narażać się na kontuzje i bóle odcinka lędźwiowego. Należy również zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe i wagowe podane przez producenta. Starsze dzieci nie powinny być noszone w chuście, aby nie narażać zdrowia rodziców.

Zdjęcie główne: pexels.com/Kampus Production

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*