Dziecko

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Twoje dziecko nie lubi czytać i znacznie bardziej interesuje się grami komputerowymi czy kreskówkami? To naturalne. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zachęcić malucha do lektury.

Dlaczego dzieci nie lubią czytać?

Niechęć do czytania może mieć wiele różnych przyczyn. Maluchy bardzo często zrażają się do tej czynności, jeżeli są do niej zmuszane przez rodziców lub jeżeli w domu nie było zwyczaju wspólnego czytania, a pociecha staje przed wyzwaniem, jakim jest przeczytanie lektury szkolnej.

Dziewczynka z książką
(fot. Annie Spratt, źródło: unsplash.com)

Niekiedy problemem może być również to, że znajdujące się w domowej biblioteczce pozycje nie są zgodne z aktualnymi zainteresowaniami dziecka. Czasami możemy mieć także do czynienia z sytuacją, w której maluch nie chce czytać książek ze względu na niezdiagnozowane do tej pory problemy ze wzrokiem.

Dlaczego warto czytać wraz z dzieckiem?

Jakie korzyści płyną z czytania dziecku książek?

  • To doskonały sposób na budowanie więzi. Czytając dziecku każdego dnia, można skutecznie zaspokoić jego kluczową potrzebę rozwojową. Bliska więź z rodzicami to niezwykle cenny fundament na całe życie.
  • Czytanie pobudza oraz rozwija dziecięcą wyobraźnię. Dzięki niej maluch może przenieść się w wymyślony świat, tworząc w swojej głowie różnego rodzaju obrazy.  W ten sposób stymuluje również swoją pamięć.
  • Wspólna lektura przyczynia się do rozwoju umiejętności komunikacyjnych i językowych. Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej książeczek przeczyta dziecku, tym więcej słów ono pozna. Będzie się to przekładać na rozwinięcie umiejętności prowadzenia rozmów, wypowiadania się w obrazowy i logiczny sposób oraz ułatwi późniejsze wystąpienia publiczne.
Czytanie z maluchem
(źródło: pexels.com)

To jednak nie wszystkie zalety wspólnego czytania z dzieckiem. Zaliczyć można do nich również przygotowywanie i motywowanie do samodzielnej lektury, poprawę koncentracji, czy ułatwianie procesu uczenia się. Poza tym książki uczą rozróżniać dobro od zła oraz rozwijają poczucie humoru. To także znakomita alternatywa dla czasu spędzanego przed komputerem czy ekranem telewizora.

Sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do czytania

Jak skutecznie zachęcić dziecko do czytania? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

  • Warto możliwie jak najwcześniej wprowadzić rytuał wspólnego czytania. Na początek w zupełności wystarczająca będzie 20-minutowa lektura. Z czasem można ją stopniowo wydłużać, w zależności od poziomu zainteresowania i zaangażowania dziecka. Jednego dnia maluch może czytać wraz z mamą, drugiego – z tatą. We wspólnym czytaniu uczestniczyć może również starsze rodzeństwo.
Chłopiec czytający książkę
(fot. Josh Applegate, źródło: unsplash.com)
  • Aby mieć pewność, że dana książka zainteresuje malucha, warto zaangażować go w wybór lektur, które będziecie w najbliższym czasie wspólnie czytali. Dobrym pomysłem będzie również wspólna wizyta w bibliotece i pokazanie dziecku, na jakiej zasadzie działa to miejsce.
  • By wciągnąć dziecko w przedstawiony w książce świat, warto zaangażować się w czytanie – wcielić się w poszczególnych bohaterów, imitować wydawane przez nie dźwięki i w różny sposób modulować głos. Dziecko z pewnością doceni wysiłek i zaangażowanie rodzica.

A Wy, w jaki sposób zachęcacie swoje pociechy do czytania? Macie swoje książkowe rytuały?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*